Home / دسته‌بندی نشده / بومی‎سازی استانداردهای قفس‎ پرورش ماهی

بومی‎سازی استانداردهای قفس‎ پرورش ماهی

مرکز پژوهشی مهندسی دریا دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی شریف برای اولین بار در ایران به بررسی، تدوین و بومی‎سازی استانداردها و تعیین ضوابط فنی طراحی، ساخت و نصب قفس‎های پرورش ماهیان دریایی پرداخته است.

 

Cage-Culture

مرکز پژوهشی مهندسی دریا دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی شریف برای اولین بار در ایران به بررسی، تدوین و بومی‎سازی استانداردها و تعیین ضوابط فنی طراحی، ساخت و نصب قفس‎های پرورش ماهیان دریایی پرداخته است.

به گزارش مارین تایمز، با توجه کاهش ذخایر آبزیان دریایی و به خصوص ماهی‎ها از گونه‎های خاص، جهان به سمت استفاده از قفس ماهیان دریایی به خصوص در آب‎های عمیق گام بر می‎دارد. از جمله کشورهایی که به صورت بسیار صنعتی و دقیق به این موضوع پرداخته‎اند عبارتند از نروژ، ژاپن، استرالیا و مکزیک.
قفس ماهی‎ها از بخش های مختلفی تشکیل شده و انواع مختلفی دارد. قفس­‎های پرورش ماهی از اجزای مختلفی مانند تور، حلقه شناور، حلقه مغروق، لنگر و خطوط مهار تشکیل شده است.سیستم های پیشرفته این قفس ماهی‎ها در دنیا دارای تجهیزات جانبی تمیزکاری تور، غذادهی ، شناورهای مخصوص تامین و انتقال غذا، سیستم روشنایی فنی و دوربین‎های زیر آب است.
کارشناسان مرکز مهندسی دریای دانشگاه صنعتی شریف با کمک بخش شیلاتی و زیست دریای این مرکز استاندارهای مشابه در سطح دنیا را بررسی کردند و در نهایت یک استاندارد ملی بر پایه تحقیقات صورت گرفته و شرایط دریایی ایران استخراج شد.از جمله مواردی که طی این پروژه تحقیقاتی به آنها پرداخته شد، عبارتند از:
۱- تعیین فاکتورهای موثر بر طراحی، ساخت، نصب و بهره‎برداری از قفس‎های ماهی در سطح کشور
۲- تحلیل کیفی عوامل موثر بر طراحی، ساخت، نصب و بهره‎برداری از قفس‎های ماهی در سطح کشور
۳- تعیین الزامات و استانداردهای حاکم بر شرایط محیطی
۴- تعیین الزامات و استاندارهای حاکم بر طراحی هیدرودینامیکی
۵- تعیین الزامات و استانداردهای حاکم بر طراحی سازه‎ای
۶- تبیین استانداردهای لازم هم جهت با موارد زیست محیطی
۷- تبیین استانداردهای کیفیت محیط دریایی و محیط آبی
۸- تبیین استانداردهای آلودگی محیط زیست دریایی
۹- تعیین استانداردهای حاکم بر به آب‎اندازی، حمل و نصب سازه
۱۰-   تعیین استانداردهای حاکم بر به آب‎اندازی، حمل و نصب سازه
۱۱-   تعیین استانداردهای بازرسی دوره‎­ای، تعمیرات و نگهداری قفس‎ها
در کلیه مراحل این پروژه از تجربیات متخصصان صنایع دریایی در مرکز پژوهشی مهندسی دریا که در زمینه مهندسی سازه‎های دریایی، زیست دریا و مهندسی شیلات فعالیت می‎کنند و همینطور اساتید برجسته دانشکده مکانیک و عمران بهره برده شد.هدف از این پروژه تحقیقاتی نیز تدوین اولین استاندارد ملی در حوزه مهندسی ساخت، تحلیل و طراحی قفس ماهی‎ها با در نظر گرفتن شرایط زیست محیطی و زیست دریایی برای شمال و جنوب کشور ایران است.
این استاندارد پس از نهایی شدن و بررسی شرایط ثبت می‎تواند با همکاری سازمان شیلات ایران و جهاد کشاورزی مورد بهره‎برداری قرارگیرد و در سال‎های بعد اقدامات اولیه ساخت اولین قفس ماهی به صورت فنی بر پایه تحقیقات داخلی صورت پذیرد.

About admin

همچنین بررسی کنید

انهدام سکوی دریایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *