Home / رویدادهای فناورانه / ایران رتبه اول علمی فنی دریایی در خاورمیانه

ایران رتبه اول علمی فنی دریایی در خاورمیانه

ایران از نظر علمی و فنی در حوزه دریا مقام اول خاورمیانه و سیزدهم دنیا را دارد اما متاسفانه در صنایع‌دریایی چنین شرایطی نداریم.

bc420174

به گزارش باشگاه خبری فراساحل و به نقل از سایت خبری مانا، دکتر محمدسعید سیف دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌‌بنیان دریایی در چهارمین نشست تخصصی صنایع‌دریایی که پیش از ظهر امروز در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد طی سخنانی گفت: آن چنان که باید از جایگاه علمی که به آن رسیده‌ایم در صنعت دریایی استفاده نکرده‌ایم. در کشورهای پیشرفته ساختارها و ارتباطات نامرئی و تجاربی وجود دارد که به صورت باطنی به یکدیگر متصل شده‌اند و دانشگاه‌ها براساس نیاز صنعت به وجود آمده‌اند. وی در ادامه افزود: ما دانشگاه را براساس یک شخصیت مستقل و صنعت را هم براساس یک شخصیت مستقل دیگر تاسیس کرده‌ایم و سعی می‌کنیم که آنها را با هم مرتبط کنیم که عملا هم به نتیجه نرسیده‌ایم.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی با بیان اینکه بازار ارزش پروژه‌های ساخت و تعمیر کشتی در داخل یک میلیارد دلار در سال است که می‌تواند بالقوه در داخل کشور انجام شود تصریح کرد: این رقم حدود یک درصد بازار جهانی است و ادعای ما این است که باید به این یک درصد برسیم. وی در ادامه افزود: کشور ما از نظر علمی و فنی در حوزه دریا مقام اول خاورمیانه و سیزدهم دنیا را داراست. اما متاسفانه در صنعت چنین نیستیم. سیف گفت: در سیاست‌گذاری و تصمیمات کشور دو عامل تاثیرگذار است. یکی بحث اطلاعات و شناخت دقیق از موضوع است و بحث دیگر این است که معیار و روش استنتاج و استدلال را بدانیم و نتیجه‌گیری کنیم. متاسفانه در خصوص معیارها در کشور به تفاهم‌نامه و فهم مشترکی نرسیده‌ایم. سیف افزود: کشور به ایجاد اشتغال نیاز دارد. راجع به این موضوع باید به دو طرف تفاهم وجود داشته باشد. وی در پایان به انتشار اولین آمارنامه دریایی و نخستین اطلس شناورهای اشاره کرد.

About admin

همچنین بررسی کنید

ایران به جمع کشورهای دارای فناوری ساخت “پمپ‌های کرایوجنیک” پیوست

ایران با افتتاح خط تولید پمپ کرایوجنیک، پس از کشورهای ژاپن، آمریکا و آلمان چهارمین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *